© 2018 Grass plus s.r.o

 Tráva.sk


Pestovanie  -  Predaj  -  Pokládka

Kontakt +421 911 289 293

Priamo v BRATISLAVE

trava@trava.sk

Trávnaté koberce Pokládka  Cena Kontakt

Hnojenie

Trávnatý koberec od nás k Vám prichádza zásadne nahnojený. Pre Vás to znamená, že najbližšie hnojenie (samozrejme závisí aj od doby pokládky, teda pokládka v septembri a neskôr sa už nehnojí vôbec), je cca po 3 týždňoch od pokládky.

Pri ploche do 1000m² odporúčame používať ručný (do ruky) rotačný prihnojovač / 5ks skaldom /(radi Vám ho predáme, ev. pri väčších plochách darujeme). Zásadne neodporúčame štrbinový vozík! Je to veľmi nepraktické náradie a v praxi sme sa niekoľkokrát stretli s neprimeraným prehnojením (až spálením) trávnikov. Pravidlo znie: hnojíme v menších dávkach  a radšej častejšie.

Podrobnejšie zloženie hnojív nemá význam vysvetľovať. Ak by sme chceli byť trochu vulgárny, tak tráva je v podstate „kultúrna burina“. Napriek tomu je nutné dať pod trávnik kvalitnú pôdu v hrúbke aspoň 10–15cm. Ak toto zanedbáme, neskôr to už hnojením nevylepšíme.

Akékoľvek kvalitné trávové semeno, ev. zmes (od golfových typov až po lúky), ak nemá vhodné podmienky na rast, v „hluchej pôde“ bez života kvalitne neporastie a ani hnojenie tu už nepomôže. Radšej navozme hlinu s množstvom buriny a pýru (dokážeme ju neskôr odstrániť) a vieme, že zemina je „živá“ ako zeminu z nejakého výkopu.

Zemina z hĺbky spravidla väčšej ako 0,5m je mŕtvanepoužiteľná. Veľký pozor si treba dať napríklad aj pri novostavbách. Na už navozenú zeminu pripravenú na výsev ev. koberec, maliari (končiaci práce na stavbe) radi vylievajú vodu z umývaných vedier na zem. Nič nie je vidieť, ale tráva, alebo rastliny tam už nikdy neporastú.


Čo Vám povie málokto!

Rozdelenie hnojív podľa doby pôsobenia (orientačne) na rastliny:

- Trojtýždňové

- Trojmesačné

- Celoročné (hnojenie 1x za rok najneskôr v apríli!)


Máloktorý zamestnanec, napríklad v obchodnom reťazci, Vám bude vedieť zodpovedať na otázku, akým spôsobom je viazaný dusík (pretože najmä o ňom treba hovoriť) v jednotlivých hnojivách. Žiaľ zatajujú to aj výrobcovia (zo zásady to nepíšu na etikety) a ich hlavná politika je o cenách. Pravidlo znie: čím lacnejšie hnojivo, tým kratšia doba prístupnosti dusíka v akejkoľvek forme pre rastlinu. Preto odporúčame kupovať hnojivo od ľudí, ktorí tomu skutočne rozumejú a nie sú len priekupníci.


Jesenné hnojivo

V krátkosti by som sa zmienil o tzv. jesenných typoch hnojív. Podľa nášho názoru sa jedná len o marketingový ťah, kedy predajca hnojív potrebuje predať ešte nejaké hnojivo. Pravidelné hnojenie je nutné ukončiť najneskôr! začiatkom septembra bežným hnojivom (nie celoročným), aby dusík, o ktorom sme už hovorili, dokázala rastlina „minúť“ do príchodu zimy. Je to dôležité z hľadiska prezimovania a zdravotného stavu trávnika. Dusík je zodpovedný za rast trávnika a v prípade nadbytku bude rastlinu „hnať“ do rastu. Pri príchode mrazov a nedostatočnom zazimovaní trávy (nevyzretí pletív), to spôsobuje vymŕzanie  a ľahké napadnutie hubovitými chorobami na jar. Pri použití jesenných hnojív je trávnik síce pekný zelený dlho do zimy, ale nestojí to za to, aby ste na jar o neho prišli.

Používanie tzv. jesenných typov hnojív nemá opodstatnenie, pretože obsahujú síce menšie množstvo dusíka (ale obsahujú) a rastlina v odporúčanej dobe použitia (napr. september) už nie je schopná spracovať akékoľvek hnojivo do príchodu mrazov. V prípade štandardnej údržby počas celého roka je rastlina spôsobilá zdravo prežiť zimu (málo pohyblivý draslík a fosfor v pôde, ktorý je prístupný pre rastliny aj na jeseň) a čeliť tlakom chorôb na jar.


V praxi to vyzerá tak, že ak kúpite hnojivo s dobou účinnosti dusíka napríklad tri týždne, tak si musíte poznamenať (najlepšie ak Vám pípne mobil pripomienku), že o tri týždne musím hnojiť opäť. V prípade nehnojenia, rastlina už spotrebovala (je to komplexnejší proces v mikrobiálnom procese v pôde) dusík a trávnik môže začať mať problémy.

Ak má niekto predstavu o minimálnej údržbe svojej záhrady spôsobom – položím všade trávnik a mám pokoj, tak presný opak je pravdou. Z celej záhrady Vám najviac starostí narobí trávnik. Treba to priznať.

Pri nami odporúčanom postupe hnojenia ručným rozmetadlom pohnojenie 100m² trávnika trvá cca 5 min.

Štandardne začíname údržbu podľa počasia vertikutáciou (čistením trávnika od plsti, ktorú tráva tvorí prirodzene a je optimálne redukovať jej množstvo) niekedy koncom marca. V tej dobe je tiež vhodné začať s hnojením. Nemusíme sa báť, že je skoro, pretože rastlina reaguje na hnojivo až nad určitú teplotu (tráva začína rásť pri teplote nad +6Cº). Nič sa nestane ak je zima, ale sneh už nie je a my hnojíme. Vhodné je napríklad pohnojiť pred hlásenými zrážkami, aby bolo hnojivo nimi „spláchnuté“ a nemuseli sme púšťať závlahu.