© 2018 Grass plus s.r.o

 Tráva.sk


Pestovanie  -  Predaj  -  Pokládka

Kontakt +421 911 289 293

Priamo v BRATISLAVE

trava@trava.sk

Trávnaté koberce Pokládka  Cena Kontakt

Príprava pôdy

Pred pokládkou naposledy vyrovnáme pôdu do úplnej roviny, načo používame hrable a vyrovnávaciu dosku, pomocou ktorej uvidíme jednotlivé nerovnosti. Snažíme sa vybrať všetky kamene väčšie ako 3cm. Nakoniec ešte raz povalcujeme.


Dôležité je dodržiavať tieto pravidlá:

1. Vyberieme si najvhodnejšiu rovnú stranu plochy určenej na pokládku a začneme rozkladať po jej dĺžke. Na konci radu pomocou dlhého noža odrežeme zvyšok, ktorý nám zostal a to čo najbližšie k okraju.

2. Zvyšok, ktorý sme odrezali na konci radu otočíme o 180º a začíname klásť následný rad.

3. Rady ukladáme tehlovým štýlom, aby sa jednotlivé rolky trávnika čo najlepšie ”prešili”!

4. Jednotlivé rolky nenaťahujeme; naopak ich natláčame čo najviac k sebe, aby nám nevznikali žiadne medzery. Trávnik má tendenciu vysýchať a scvrkávať sa. Ak nám medzery predsa len vznikli, vyplníme ich zeminou a prípadne dosejeme.

5. Na chôdzu po trávniku používame dostatočne široké dosky, aby sme predišli tvorbe takmer neopraviteľných jám.

6. V prípade, že kladieme aj sieťku proti krtom, začíname najprv ňou. Tú rozložíme na miesto, kde budeme trávnik klásť a upevníme okraje. Jednotlivé 2 alebo 1m široké rolky prekrývame navzájom aspoň 5cm. Nesmieme zabudnúť sieťku poriadne prichytiť pomocou kolíkov. My používame pozinkované úchyty, ktoré sú lacnejšie a trvanlivejšie ako umelohmotné kolíky.


Dokončenie pokládky

Keď dokončíme určitú časť, čo najskôr ju začneme polievať napríklad pomocou preklápacieho postrekovača, aby tráva zbytočne nepreschla. Takto postupne polievame celú záhradu priebežne a podľa veľkosti plochy aj opakovane.

Po skončení pokládky začneme trávu valcovať, aby sa “prilepila” čo najlepšie k podkladu. Valcujeme najprv v smere pokládky trávnatých kobercov a potom kolmo na ne. Počas valcovania dávame pozor na jednotlivé nerovnosti a zatláčame ich do roviny.

Po dôkladnom povalcovaní trávnik zalejeme až do bodu, keď ho tzv. prelejeme. Celkovo to znamená, že trávnik pomaly až pláva; je to aspoň 25-50 litrov na m².  

Od tohto momentu už nesmieme stúpať na trávnik až do času, kým podkladová vrstva dôkladne nestvrdne, ev. trávnik začína zakoreňovať. Optimálna doba k začiatku používania trávnika je po prvom kosení, teda 3–4 týždne po pokládke.


Pokládka trávnika

Trávnatý koberec od nás je pripravený k okamžitému položeniu. Je dôležité neodkladne tak urobiť, pretože v trávniku prebiehajú biologické procesy a nastalo by zaparenie a súčasne preschnutie. Trávnik by mal byť rozložený najneskôr do 24 hodín od odrezania. Ak by nastala situácia, že je to nemožné, tak je nutné balíky rozmotať a polievať.